به اشتراک بگذارید:
تعداد نظرات : 0 نظر
چهارشنبه 7 دسامبر 2016
خشونت از کجـا نشات گرفته است ؟( شماره 3 )

چکیده

تحولات اجتماعی در سراسر جهان طی قرون اخیر ، تأثیر شگرفی برساختار فرهنگی جوامع مختلف گذاشته است سیر جوامع غربی از وضعیت سنتی به وضعیت مدرن با تحولات چشمگیر فرهئگی همراه بوده است و اندیشمندان متفق القول هستند كه جوامع مختلف برای ادامه حیات خود نیازمند تماس و برقراری ارتباط با یكدیگر هستند و در این ارتباط ها ، ناگزیر از ساختار فرهنگی ، اجتماعی ، سیاسی و اقتصادی یكدیگر تأثیر می پذیرند و این تأثیر با مدرن شدن جهان و تغییر از مقطع تاریخی سنتی همراه است كه در بسیاری از جوامع كه هنوز سنتی هستند این تغییرات مدرن با حالتهای خاص روانی ، فخرفروشی ها ،‌ اختلاف طبقاتی زیاد ، انواع فساد و فحشاء و انواع خشونتها را باعث شده و اساساً چند فرهنگی بودن جامعه به عنوان یك اصل در جهان باعث این عوامل می گردد. یكی از دلایل چند فرهنگی بودن یك جامعه روند شتابگر مهاجرتهای داخلی و خارجی در جهان است و كشورهای جهان سوم نیز از آن مستثناء نیستند و كشورمان ایران نیز به همین ترتیب ، این عوامل همه به هم مربوط است و هر گروهی به دنبال سرلوحه قراردادن فرهنگ خود است و این خود نوعی مقابله با فرهنگ غیربومی است  ولی پس از مدت كوتاهی فرهنگ غیربومی در جامعه پذیرفته می شود و با فرهنگ بومی به تضاد و مقابله می پردازد و خشونت روز به روز رو فزونی می یابد. بنابراین خشونت را می توان نتیجه تحولات اجتماعی فرهنگی در جهان دانست. گسترش برنامه های توسعه و تحول در جامعه را نیز می توان از نگاهی دیگر در این امر دخیل دانست. تحول اجتماعی دربرگیرنده كلیه شئونات زندگی اجتماعی از جنبه‌های فرهنگی، سیاسی و روابط اجتماعی و انسانی می باشد و این تحولات همیشه بر وفق مراد نبوده و گاهی باعث تحولات روانی شدید در جوامع می شود.

مهاجرتهای بی رویه ( با توجه به فرهنگهای گوناگون ) با تداخل فرهنگی و تضاد فرهنگی و حاشیه نشینی شهرها و زیاد شدن فقر در شهرها و غیره كه همه اینها باعث اختلاف طبقاتی شدید چه از نظر فرهنگی و اجتماعی و چه از نظر مادی می شوند و اختلالات روانی را بالا می برند باعث خشونت بی رویه می گردد.

شما تقریباً هر روز اخبار و گزارش در مورد خشونت به زنان و كودكان را می شنوید و یا می خوانید. افراد خانواده كه در ارتباط با هم می باشند می توانند خشونت را از هم دور كنند ، كاهش دهند یا بر خشونت بیافزایند.

 

کلمات کلیدی : خشونت ، منشا ، افراط گری

قیمت : 7000 تومان

demo

 

 

 

برچسب ها : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

نظرات برای این مطلب بسته شده است.


Sorry, the comment form is closed at this time.