به اشتراک بگذارید:
تعداد نظرات : 0 نظر
چهارشنبه 17 اکتبر 2018
مقاله 2 پرسش مهر 97 / 19 – در سال گذشته چه مهارت‌هایی در مدرسه آموختید و برای امسال در این زمینه چه انتظاراتی دارید؟

چکیده

کتاب خوانی و مطالعه یکی از ارکان اصلی زندگی و بقای انسان‌ها است. انسان به‌وسیله مطالعه و تفکر در پدیده‌ها و دنیای پیرامون خود می‌آموزد که چگونه در برابر ناملایمات و مشکلات به حیات خود ادامه دهد و چگونه زندگی و حیات را برای خود و دیگر انسان­ها راحت‌تر، موثرتر و مرفه‌تر کند.

بررسی آماری محتوای کلام ‌الله مجید نشان می‌دهد که واژه کتاب به اشکال مختلف 255 بار، واژه علم 582 بار، واژه قلم 2 بار، و واژه اقرأ 3 بار در قرآن تکرار شده است. در نتیجه مطالعه و کتابخوانی و تحصیل علم و دانش از مسائل بسیار مهم در دین مبین اسلام، قرآن کریم و احادیث است(مرادمند. 1389 . فصل نامه ی کتاب شماره ی81 .ص142 به نقل از وبسایت پارس قرآن)

رشد سالانه آزاد شدن اطلاعات در دنیا و همچنین سرعت رو به رشدی که جریان اطلاع رسانی و کسب اطلاعات به خود گرفتهاست، این نیاز را شامل می شود که تمامی کسانی که می خواهند خود را با ا ین روند رو به پیشرفت، همسو کنند، باید خود را در جریان این دریای عظیم و پهناور جستجو کنند و این امر با ایجاد رغبت و عادت کردن به مطالعه و کتابخوانی میسر خواهد شد.

سؤال اساسی،در این پژوهش این است که: چرا اکثر دانش­آموزان ما کلمه خوان و کند خوان هستند؟

در این پژوهش که بر اساس مشاهدات پژوهشگر درطول چندین سال تدریس و شیوه های مطالعه و کتاب خوانی و توزیع پرسشنامه بین 80نفر از دانش آموزان از چهاردبیرستان و توصیف مقایسه ای پاسخ های آنان پرداخته شده است؛هدف آن بوده  است که در حد امکان دلایل کلمه خوانی و کند خوانی بسیاری از دانش آموزان بررسی گردد.

نتایج پژوهش نشان می­دهد، که در هیچ کدام از دوره های تحصیلی در آموزش و پرورش ، برای  همه­ی فراگیران کتابی در باره­ی شیوه های مطالعه تدریس نمی شود و آموزش خاصی به آن ها داده نمی شود؛ به همین علت اکثر آنان با راهبرد های مطالعه آشنایی ندارندوبی بهره از فنونی همچون : تند خوانی ، عبارت خوانی،دقیق خوانی و… .کلمه خوان و در نتیجه کند خوان هستند.

پیشنهاد های مشخص این پژوهش ، آشنا ساختن همه ی معلمان در آموزش و پرورش با راهبرد ها و مهارت های مطالعه، به منظور هدایت دانش آموزان است.

 

کلمات کلیدی: کتاب خوانی.راهبرد. فنون . تند خوانی.فراگیر.عبارت­خوانی

قیمت : 7000 تومان

demo

 

نظرات برای این مطلب بسته شده است.


Sorry, the comment form is closed at this time.